Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR) Szpitala Wielospecjalistycznego w Jaworznie to całodobowa jednostka systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego, która zapewnia natychmiastową diagnostykę, stabilizację i leczenie pacjentów w stanach nagłego zagrożenia życia lub zdrowia.
Oddział mieści się na parterze głównego budynku przy ul. Chełmońskiego 28, co gwarantuje szybki dojazd karetek i wygodny dostęp dla chorych. Każdego miesiąca z pomocy SOR korzysta około 1400 osób – dorosłych i dzieci.
Oddział składa się z następujących obszarów:
- Triage* – dwa gabinety umożliwiają szybką kwalifikację pacjentów pod względem pilności diagnostyki.
- Sala obserwacyjna – 4 łóżka do krótkotrwałej diagnostyki i terapii chorych
- Strefa resuscytacyjno-zabiegowa – dwustanowiskowa sala reanimacyjna oraz w pełni wyposażona sala zabiegowa, pozwalają na natychmiastowe działania ratujące życie.
- Wstępna intensywna terapia – to obszar w szpitalnym oddziale ratunkowym, który zajmuje się leczeniem pacjentów w nagłych stanach zagrożenia życia, wymagających natychmiastowej interwencji i podtrzymywania funkcji życiowych. Celem jest stabilizacja stanu pacjenta i przygotowanie go do dalszego leczenia, często na oddziale intensywnej terapii (OIT).
- Obszar konsultacyjny – gabinety lekarskie, w których pacjenci przjmownai są prze zlekarzy dyżurnych SOR.
Diagnostyka w SOR odbywa się w trybie całodobowym dzięki ciągłej dostępności do pracowni TK, RM, RTG, USG, oraz laboratorium.
Szpitalny Oddział Ratunkowy funkcjonuje we współpracy ze wszystkimi oddziałami szpitalnymi, w których, w razie konieczności, kontynuowane jest leczenie. W razie braku odpowiedniego oddziału pacjenci przewożeni są do innych szpitali celem wdrożenia wysokospecjalistycznej terapii (np. neurochirurgia, kardiologia interwencyjna, torakochirurgia itp.). Jeżeli zostanie wykluczony stan zagrożenia życia i zdrowia, lekarz SOR może wypisać Pacjenta bez postawienia ostatecznej diagnozy z zaleceniem kontynuacji diagnostyki w warunkach ambulatoryjnych.
* W SOR obowiązuje segregacja medyczna osób zgłaszających się do oddziału (triage), w wyniku której pacjent kwalifikowany jest do jednej z pięciu kategorii pilności.
Pacjent, który uzyska kolor niebieski i zielony może być przekierowany z triage do miejsc udzielania świadczeń Podstawowej Opieki Zdrowotnej – POZ, lub w nocy i dniach wolnych od pracy do Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej.